Chemický útok v Sýrii – „hrubá práce“ syrské opozice

Chemické zbraně v rukou syrských povstalcůRusko prohlásilo, že podle informace, kterou disponuje, použili chemických zbraní na předměstích Damašku 21. srpna bojovníci opozice, a nikoli režim prezidenta Bašára Asada.

Obvinění na adresu vládních vojsk se zakládají na neověřené informaci. A agresivní kampaň v regionálních a západních masmédiích jenom potvrzuje, že jde o „předem naplánovanou provokaci“. Praví se o tom ve zvláštním prohlášení ruského ministerstva zahraničí [...]

Boje na východních předměstích Damašku opravdu pokračují. Ale, jak zjistili ruští diplomaté, je obraz těchto událostí zkreslován k nepoznání.

„Ověření hodnověrnosti reportáží regionálních televizních stanic ukázalo toto: ráno 21. srpna byla v této oblasti vystřelena z pozic, které zaujímají povstalci, podomácku vyrobená raketa analogická té, které použili teroristé 19. března tohoto roku v Chan Al-Asálu (v blízkosti Aleppa), s dosud neidentifikovanou chemickou otravnou látkou“, praví se v prohlášení MZV RF.

Fakta použití chemických zbraní u Aleppa má vyšetřit zvláštní mise expertů OSN, která začala působit v Sýrii 20. srpna.

Ruští experti jsou toho názoru, že použití toxického sarinu nevládními strukturami je docela možné. Právě toto udělala v březnu 1995 v tokijském metru japonská sekta Óm šinrikjó.

Někteří západní experti pochybují o tom, že jde právě o sarin. A vyzývají brát s velkou rezervou záběry umístěné v internetu, které byly údajně pořízeny hned po útoku.

„Je na nich vidět, že lidé, kteří poskytují postiženým první pomoc, nemají na sobě ochranné obleky“, napsal ve svém blogu expert pro chemické zbraně z Ústavu pro výzkum bezpečnostních problémů EU Jean-Pascal Zanders. „Se sarinem to přece není možné. Bez ochranných obleků by měli velké množství sekundárních otrav“, tvrdí Zanders.

Akce na předměstí Damašku byla uskutečněna v okamžiku, kdy v Sýrii zahájila svou činnost komise OSN pro vyšetření eventuálního použití chemických zbraní. Podle názoru ruského MZV, připomíná to všechno „pokusy o podkopání možnosti svolání Ženevské konference“ o syrském urovnání. Další schůzka ruských a amerických expertů, na níž se mají projednávat přípravy na Ženevu 2, je naplánována na 28. srpna.

„Opozice nemá co ztratit. Zvítězit nemůže a všemožně se snaží donutit Západ k zasahování do konfliktu, přesvědčit Západ o tom, že režim je „krvavý a nelidský“, říká politolog Sergej Děmiděnko a připomíná:

To všechno už bylo. Stačilo Americe prohlásit, že zasáhne, jak katarský televizní kanál Al-Jazeera hned oznámil, že už našel chemické zbraně. Stačilo skupině expertů OSN přicestovat do Sýrie, aby ověřila údaje o chemických zbraních, jak dubajský televizní kanál Al-Arabiya oznámil o jejich použití vládními vojsky. To je velmi hrubá práce“.

Bezpečnostní rada OSN uspořádala 21. srpna mimořádné zasedání a vyzvala k důkladnému vyšetření zpráv o tragedii na předměstí Damašku. Rusko je také toho názoru, že je nutné důkladné vyšetřování. K tomu by stačili experti, kteří se už nacházejí v Sýrii.

Zdroj: czech.ruvr.ru

Války a konflikty, Ze světa, , , , , ,
Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky: <a href=""> <em> <i> <strong> <b> <blockquote> <cite> <code> <strike> <br>

* Vkládaný komentář se musí vztahovat k danému článku. Komentáře obsahující SPAM nebo nesouvisející obsah budou smazány.