Putin jede do Číny, aby oživil multipolární svět

Čínsko Ruská spolupráce v globálizovaném světěPrezident Ruska Vladimir Putin navštíví ve dnech 20. a 21. května Čínu a bude jednat s předsedou ČLR Si Ťin-pchingem.

Ruští a čínští vedoucí představitelé se setkávají dvakrát nebo třikrát do roku, a na té návštěvě by nebylo nic zvláštního, nebýt událostí na Ukrajině a kolem ní. Vladimir Putin v podstatě jede teď do Číny, aby oživil multipolární svět [...]

Jak řekl sám Putin v předvečer návštěvy v interview pro čínská masmédia, je „přesvědčen, že nadcházející jednání dají mohutný podnět dalšímu upevňování dvoustranné spolupráce ve všech sférách a prohlubování koordinace na mezinárodní scéně“. Ruští experti říkají, že by bylo naivní si to vykládat jako úplný obrat Ruska na Východ. Moskva, která má stejné zájmy jak na Východě, tak i na Západě, se rozhodla důkladněji vyvážit svou pozici: není na tom nic protievropského ani protiamerického.

Tím spíše, že Rusko a Čína nehodlají jednat o vytvoření nějakého nového vojenského bloku v Asii. Je však třeba očekávat užší koordinaci akcí ve vojenské sféře, říká expert Alexej Maslov:

Protože jednání budou probíhat v podmínkách zcela nové geopolitické situace, zejména na západních hranicích Ruska, bude jedním z hlavních témat diskuse otázka mezinárodní stability. A také otázka rozšíření politického a možná vojensko-politického svazku mezi Ruskem a Čínou.

Jak se vyjádřil pomocník ruského prezidenta Jurij Ušakov, veze Vladimir Putin do Šanghaje „fantastický balíček dokumentů“. Je v něm přes 40 dohod a smluv v různých oblastech, diplomatickou součinností počínaje a konče společnou výrobou civilních letadel a vojenské techniky. Moskva a Peking hodlají zvýšit obrat zboží z dosavadních 90 miliard USD na 200 miliard v r. 2020.

Jinde → Putin jede 20.-21. května do Číny. Zve sousedy z Dálného východu k široké spolupráci

A samozřejmě všichni očekávají podepsání „plynové smlouvy století“: dohody o dodávkách ruského plynu do Číny.

Na této smlouvě pracovaly Peking a Moskva po všech posledních 10 let, a nyní je hotova. Jak prohlásil šéf Gazpromu Alexej Miller, je to velmi vážný a rozsáhlý dokument. Zatím jsou jeho detaily zatajovány. Avšak podle odhadů ruských expertů, bude cena ruského plynu pro Čínu tvořit asi 350 až 380 USD za jeden tisíc krychlových metrů. Objemy se plánuje zvýšit za několik let z 38 na 60 miliard krychlových metrů ročně. Z čínských plynových kontraktů bude Rusko získávat neméně, než z evropských. První dodávky začnou v r. 2018.

Druhý den návštěvy zahájí Vladimir Putin a Si Ťin-pching společná vojensko-námořní cvičení Námořní součinnost 2014. Oddíl bojových lodí ruské Tichomořské flotily připlul do vojenského přístavu Šahnghaje. Cvičení se zúčastní na obou stranách 14 hladinových lodí, 2 ponorky a 2 jednotky námořní pěchoty zvláštního určení.

Zdroj: czech.ruvr.ru

Ze světa, , , , , , , , , , ,
Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky: <a href=""> <em> <i> <strong> <b> <blockquote> <cite> <code> <strike> <br>

* Vkládaný komentář se musí vztahovat k danému článku. Komentáře obsahující SPAM nebo nesouvisející obsah budou smazány.