Komu na Ukrajině vyhovuje udělat z Ruska nepřítele

FSB Rusko, federální bezpečnostní službaRuská tajná služba FSB zatkla 25 Ukrajinců, kteří jsou podezřelí z přípravy teroristických útoků na ruském území. Došlo k tomu na pozadí nedávných hrozeb ukrajinských radikálů. Kromě toho Kyjev obvinil ruské tajné služby, že se podílely na zásahu proti kyjevské opozici. Materiály vyšetřování a okolnosti vyšetřování incidentu ale Ukrajinci tají.

Pětadvacet ukrajinských občanů, mezi nimiž jsou tři aktivisté radikálního hnutí Pravý sektor, jsou podezřelí z přípravy teroristických útoků v sedmi ruských regionech – mezi nimi figuruje Rostovská a Tverská oblast, Kalmycká republika a Tatarstán [...]

Zadržení na výslechu sdělili, že Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) jim nařídila, aby vyfotografovali místa dislokace a pozorovali pohyb vojenské techniky a vojáků ruských ozbrojených sil, které se nachází v regionech sousedících s Ukrajinou. Politolog Dmitrij Labin si myslí, že se ukrajinská tajná služba rozhodla vysadit diverzanty v Rusku proto, aby vyostřili vztah mezi Moskvou a Kyjevem:

Zjevně mají zájem vytvořit situaci, v níž by se vnitropolitický konflikt změnil ve střet mezi Ukrajinou a Ruskem. Ačkoli je zřejmé, že Rusko zastává rezervovanou pozici a navrhuje konstruktivní řešení k co nejrychlejší regulaci situace.

Pokusy udělat z Ruska nepřítele i dál na Ukrajině pokračují. Šéf SBU Valentyn Nalyvajčenko prohlásil, že ruské tajné služby jsou zapleteny do tzv. případu sniperů – tragickým událostem na kyjevském Majdanu loni v zimě. Podle názoru politologa Alexandra Fomenka taková tvrdá a současně nepodložená prohlášení vypovídají o tom, že ukrajinská vláda nemá žádný zájem na tom, aby vyšetřování krvavého incidentu bylo objektivní:

Dnes se ukrajinská vláda pokouší zmírnit obrovské množství požadavků k provedení vyšetřování případu sniperů. Jak je známo, to požaduje nejen Rusko, ale také Německo a další evropské země.

JindeRusko zatklo 25 Ukrajinců kvůli podezření z terorismu

Zdroj: czech.ruvr.ru

Války a konflikty, Ze světa, , , , , , , , ,
Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky: <a href=""> <em> <i> <strong> <b> <blockquote> <cite> <code> <strike> <br>

* Vkládaný komentář se musí vztahovat k danému článku. Komentáře obsahující SPAM nebo nesouvisející obsah budou smazány.