Co by se stalo, kdyby Západ rozpoutal válku s Ruskem?

Studená válka neskončila - USA - RuskoRozhovor s generálplukovníkem Leonidem Ivašovem, prezidentem Akademie geopolitických studií, donedávna vedoucím oddělení zahraninčích vztahů ruského Ministerstva obrany. Ivašov zčásti reaguje na výroky některých amerických politiků, zejména kandidátky na úřad viceprezidenta S. Palin, která prohlásila, že nevylučuje válku mezi Ruskem a USA. Protože Ivašovovy odpovědi zajisté odrážejí názory ruského politického vedení stojí za to si je přečíst [...]

Hrozí v nejbližší budoucnosti válka mezi Ruskem a USA?

Je třeba říci, že „studená válka“ mezi USA a Ruskem nikdy neskončila. Soupeření obou světových center – námořního a kontinentálního – vyplývá z anglosaské geopolitiky. Soupeření ozbrojených sil těchto zemí je trvalé, nehledě na jakoukoli změnu ideologií.

Nebude tedy nikdy mír?

Nadnárodní finanční struktury Západu usilují o kontrolu nad celou planetou, o vytvoření unipolárního světa. Klasikové geopolitiky říkají, že Rusko, „heart-land“, srdce kontinentálního světa, bude vždy v cestě vytvoření podobné celosvětové nadvlády… A že to, zda nakonec vše skončí velkým ozbrojeným střetnutím nebo to skončí „studenou válkou“ (nevylučující lokální konflikty) v mnoha směrech závisí na Rusku, na našem geopolitickém potenciálu a schopnosti způsobit v případě vojenské agrese vůči naší zemi dostatečně velkou škodu USA nebo jejich spojencům.

Jsme schopni takového úderu?

Po celou dobu reforem probíhal zdánlivý proces vzájemného odzbrojení, zejména ve sféře jaderných zbraní. Jenže o nějaké vzájemnosti nelze hovořit… Rusko počátkem devadesátých let blahosklonně přijalo návrh Západu na snížení počtu strategických zbraní. Tento proces byl nutný, ale Rusko v něm v podstatě už od první dohody o snížení útočných zbraní (START-1) udělalo ústupky Západu. Američané mohli zachovat a zvyšovat základní součást své jaderné triády – námořní síly. My jsme své síly – zejména vysoce chráněné těžké rakety v jaderných silech – likvidovali a získali za to právo rozvíjet námořnictvo. Američané ovšem kalkulovali s tím, že naši ekonomiku čekají zlé časy, takže nám na to nezbudou prostředky.

Druhým bodem, v němž jsme jim ustoupili, byla likvidace kategorie taktických a operačních raket. Zrušili jsme unikátní systémy SS-20 Pionýr. Američané zlikvidovali své mnohem slabší komplexy Pershing–2A, navíc v mnohem menším počtu.

… a co dohoda START-2?

I tady došlo k řadě omylů. Při jejím vytváření jsme měli vyvážit škody vzniklé dohodou START-1. Nakonec jsme však opět přistoupili na řadu ústupků. Nakonec jsme START-2 ratifikovali a snížili náš potenciál téměř na polovinu – a pak Američané odmítli dohodu ratifikovat. Nakonec jednostranně vystoupili z dohody o protiraketové obraně a začali navyšovat potenciál protiraketové obrany, čímž dále devalvují náš jaderný potenciál.

Máme tomu rozumět tak, že zítra může být válka?

Momentálně je válka mezi Ruskem a USA, dokonce i za použití zbraní hromadného ničení, prakticky nemožná. Prozatím ještě máme možnost odvetného úderu, který by Ameriku v podstatě zničil. Američané proto velmi pozorně usilují o rozvoj, přesněji řečeno o degradaci naší jaderné triády. Souběžně vyvíjejí globální systém protiraketové obrany a realizují koncepci „rapidního globálního nasazení sil“, pro jehož realizaci Kongres nedávno vyčlenil 277 mld dolarů. Konkrétně to znamená, že vzniká síť umožňující souvislé radiolokační sledování celého území Ruska a jeho vzdušného prostoru. Nejde jen o pozemní radary (který má být i u nás…) a námořní radary (třeba na Aleutských ostrovech), ale i o radary v kosmu a na letadlech.

Vzniká vícevrstvý systém nátlaku na naše jaderné síly a strategické letectvo. Američané si vytyčili cíl – mít do roku 2015 k dispozici 100 tisíc okřídlených střel. Od roku 2009 má být do jejich výzbroje zavedena unikátní útočná raketa, již má být prakticky nemožné sestřelit. Dokonce i v základním vybavení prý má být schopna zasadit údery základním prvkům naší jaderné triády. To je první vrstva.

Druhá vrstva je v kosmu a ve vzduchu. Na Boeingy 747 mají být umístěny chemické lasery schopné efektivně ničit mezikontinentální balistické střely. Těmito letadly chtějí střežit prostory, v nichž se pohybují naše strategické ponorky. Dále sem patří i tři kosmické prvky PRO. Na oběžnou dráhu bude uvedeno 16 kosmických základen vybavených chemickými lasery (což je mimochodem náš systém, který jsme Američanům doslova darovali na počátku devadesátých let…) – schopnými ničit naše rakety za letu. Mimo to je zde ještě vícenásobný kosmický útočný systém, na který už Kongres také vyčlenil peníze. V určenou dobu bude vynesen na oběžnou dráhu odkud může ničit zadané cíle, což mohou být i naše satelity a poté se vrátí na Zemi, kde bude znovu vyzbrojen. A nakonec jsou tu útočné družice zasahující svou kinetickou energií.

Poslední třetí vrstvu tvoří pozemní a námořní antirakety, které mohou být umístěny jak na území USA, tak i na nám blízkém území. Rakety, které proletí předsunutými stupni obrany, budou zničeny systémem teritoriální obrany USA.

Jsou nám antirakety které USA chtějí umístit v Polsku nebezpečné?

Ivašov: Jistěže. Přestože Američané jejich technicko-taktické parametry neuvádějí, experti soudí, že tyto nejnovější rakety mohou doletět až 5000 km daleko a až do výšky okolo 1500 km. Jejich hlavice budou kazetové, kde bude okolo 40 náloží, a budou používány proti raketám ve startovní a střední fázi dráhy letu.

Co se stane, až budou mít proti naší zemi takové nástroje?

Až si Američané budou jistí tím, že mohou „vykrýt“ náš jaderný raketový potenciál, jejich politika i vojenská strategie vůči nám se kardinálně změní. Budou moci klást podmínky a nejrůznější ultimáta a požadovat další odzbrojení. Tento model se projevuje v americké vojensko-politické strategii již nyní.

To vše mohou Američané uskutečnit nejdříve v letech 2015 – 2017. Do té doby ovšem nedají pokoj. Přijdou s vojenskými akcemi charakteru lokálních konfliktů. Mohou využít některých vlád, které mají pod svou kontrolou. Proč by například nemohli vyprovokovat konflikt třeba s Norskem. Máme nějaké problémy ohleně Špicberků a také kvůli pásmům rybolovu. Mohou to být problémy s Pobaltím, a také vztahy s Polskem jsou napjaté. Na Ukrajině trvají problémy s krymskou základnou Černomořské flotily. Budou nás prostě trvale držet v napětí.

Něco podobného nakonec byl i konflikt s Gruzií. Byl prověrkou, zda ruské vedení má dostatečnou politickou vůli. Byl to současně test bojeschopnosti našich ozbrojených sil, které určitě mají řadu nedostatků. Hlavním cílem však bylo diskreditovat Rusko, označit ho za agresora a zbrzdit růst mezinárodní prestiže naší země.

Co proti nám ještě mohou použít?

Ty další síly nejsou tak zjevné. Na základě americké iniciativy vznikají malé soukromé armády. Na světě už je více než 200 firem takového charakteru. Aktivní jsou zde Izrael, USA i Velká Británie. Například pro Irák už Pentagon uzavřel smlouvy se 68 takovými organizacemi. Proto tam mohou snižovat regulérní kontingent, zatím co narůstá počet žoldnéřů, kteří se zabývají nejen ochranou, ale i specifickými úkoly. Nakonec i v Abu Ghraib tvořili američtí vojáci jen 30 % personálu. Zbytek jsou zaměstnanci paravojenských organizací, kteří se specializují na výslechy.

Tito žoldnéři byli i v Gruzii. Dnes je na internetu mnoho inzerátů nabízejících tyto služby. Je tu velké nebezpečí, že se tyto firmy mohou vymknout kontrole. Za určitou cenu se mohou „zabývat situací“ v nějaké zemi. My už o tom nakonec máme poznatky ze severního Kavkazu.

Co proti tomu můžeme udělat?

Musíme vytvářet reálné hrozby. Proto musíme rozvíjet armádu, a především síly speciálního určení, abychom vždy mohli přímo zasáhnout území samotných USA. Musíme rozvíjet námořnictvo, zvyšovat počet satelitů na oběžné dráze. Potřebujeme vojenské základny v zahraničí, třeba i na Kubě. Musíme se vážně zabývat strategickým letectvem. Potřebujeme mobilní síly strategického určení, což jsou také výsadkové jednotky, ale k tomu nemáme dostatečné letecké kapacity. Stejně tak musíme mít námořní síly a letectvo, schopné prorazit protiraketovou obranu. Rozvíjet musíme téměř všechno, ale v první řadě síly, které mohou zasahovat přímo na území případného protivníka. K tomu potřebujeme i speciální jednotky schopné nepozorovaného působení na území každého pravděpodobného protivníka.

Nemůžeme se jen bránit. Srbové se také chrabře bránili, stejně jako Iráčané dokázali sestřelovat vrtulníky. Ale nemohli zasadit úder na území protivníka.

Rusko musí mít kapacitu umožňující preventivními údery odvrátit možnost zahájení války proti jeho území. Nestačí jen umět se bránit. Jinými slovy, jde o takovou obranu, která dokáže protivníkovi zapříčinit nepřijatelně vysoké ztráty. Proto je třeba chápat, kdo vlastně vládne Americe. Nejsou to prezidenti, ale velké kapitálové skupiny, pro něž ztráta několika tisíc lidí nic neznamená. Jako s minimem se tedy musí počítat s možností zasadit alespoň 40 úderů největším centrům…

Nejraději bych ale byl, kdyby k něčemu takovému vůbec nikdy nemuselo dojít.

Zdroj: nedelia.lt | Vyšlo: wmmagazin.cz

Války a konflikty, Ze světa, , , , , , ,

Vaše komentáře:

 1. Lumír Leškanič napsal:

  Tak pod to bych se s radostí podepsal.

 2. Martina napsal:

  vite co by me zajimalo proc se resi takovehle hloupe veci proc se do toho zatahuji dalsi narody a lide co za nic podobneho nemohou? co by me tez zajimalo kdyby se uskutecnila valka jak bysme dopadli my ? mam 2 letou dcerku a to bych si mela poridit zbran aby neprisli rusove ukrajina nebo jiny narod abych branila sve dite a svuj zivot?

 3. Senor napsal:

  Osobně si myslím, že tady, jak ze strany USA, tak ze strany Ruska probíhá neskutečná kampaň, poškodit tu druhou stranu a ukázat, že ty co ji poškozují jsou chudáčci. Pokud by se něco semlelo, byl bych pro, aby Česká republika vystoupila z NATO a byla neutrální. Protože rozhodně nemám v plánu bojovat a zabijet někoho, jen abych hájil něčí zájmy, které jsou ve skutečnosti proti naší zemi. Nebudu hájit zájmy USA ani zájmy Ruska. A pokud mají tyhle dva státy tendenci si rozbít hubu, tak ať to nedělají v Evropě, ale v Pacifiku.

  • lojzo napsal:

   Každý kdo čte na pravdivých stránkách a nemá v hlavě seno,musí vědět že USA si přejí udělat z této planety jejich KOLONII!I za cenu 3 světové,neboť jsou zadluženi ČÍNĚ cetiliony dolarů a každý ví,že Amerika vydělává nejvíce na okupacích,válkách a zabíjení nevinných občanů!Kdyby jak hlásají že chrání ,,DEMOKRACII,,nebyli nasáčkováni ve 132 zemích světa asi ze 167,nikdo by nic neřekl!Proč ale jsou všude a zabíjejí ve jménu míru a demokracie!Mohu je přirovnat k církvím,které zmařily stamiliony životů,upalovali a mučili nepohodlné a také k islámskému státu,který vraždí jenom proto,že si přeje také ovládnout planetu.EU by se konečně měla postavit vraždění USA a nechat je padnout,neboť nebudou li mít válku,nebudou mít ani dolary,které ovšem již nejsou ničím podložené a ONI to vědí,že to může být jejich poslední zoufalý pokus o ovládnutí světa i za cenu miliardy životů\!

 4. en napsal:

  Rusové brání sve rodiny, děti, stejně jako pi Martina. Ovsem v USA nevládne Obama, ale Obamovi mocné kapitálové skupiny.Rusko je pro ně velkym lákadlem které dokud nedobijou, nebude klid. Každý by si měl uvědomit, že tyto kapitálové skupiny jsou propojeny uz s EU.Nezáleží jim na nás lidech, jsou ochotni obětovat několik lidských životu, tam, kde je zapotřebí. v Luhansku. Zabijeni tamnich lidi Porošenkem a USA je na dennim pořadku a noviny uz ani o tom nepíší a tak lide jako my se dozvi náhodně od Ukrajince . Porošenkova armada podporovana NATO a také námi, zavraždila dvacet civilistů na trhu v Luhansku. Bohuzel, nejvic mrtvych zen a dětí.Volby byly zmanipulovány. Představitelé EU toto podporují zaváděním embarga na Rusko ve snaze oslabit jeho ekonomiku, armádu.Cesko je také zalozeno na této špíně výměnou za dotace EU které zajištují právě tyto kapitálově společnosti.V Americe dávno lid není svobodný, není na tom o nic lépe než my.

 5. Stanislava Svobodová napsal:

  Lidi já mam strach,co se to proboha děje.Já jsem válku nezažila ale co naše děti a vnoucata,jak to když se změnila doba tak to ve světě vře.Byl klid byly uzavřené hranice a co nás čeká.

 6. Jiří napsal:

  Bylo by dobře, společně čelit Islamistům, tam je skutečná hrozba pro civilizaci! Američané by neměli podněcovat Ukrajinu k válce se separatisty, protože na jejich území proběhl plebiscit a Rusové, kteří na tomto území žijí po mnoho generací už z mnoha důvodů nechtějí žít ve společném státě s Ukrajinci! Ve světě se odehrálo a odehrává mnoho podobných scénářů a v mnoha případech k rozdělení došlo po dohodě a bez násilí tak proč to nejde na Ukrajině? Američané asi sázejí na konflikt Ukrajina-Rusko který budou aktivně oživovat dodávkami zbraní na Ukrajinu s cílem, aby se Rusko v dlouhodobém konfliktu vyčerpávalo! Je mnohem lepší vyrábět vzájemně obchodovat a všechny sankce zrušit! Evropské státy by neměli podléhat nátlaku USA!

  • Bohuslav Král napsal:

   Jiří, naprosto s Vámi souhlasím. Výsledky vládnutí oligarchů Ukrajině a s tím související životní podmínky jsou zcela jistě horší oproti situaci v Rusku a zřejmě nesrovnatelně horší než u nás. Požadavky historicky,většinově ruských oblastí na odtržení je v této situaci oprávněné i z pohledu západem tak přehnaně, až k nesmyslnosti proklamovaných lidských práv. EU z pudu sebezáchovy nesmí podléhat nátlaku USA. V tomto směru se stavím za pevný postoj pres. Zemana, kterému křesťanská strana KDU radí nejezdit do Moskvy na oslavu ukončení 2.sv. války a stupňovat protiruské sankce(směr: 3.svět. válka, to chtějí,blbečkové!). Islamisté, to je hlavní problém Evropy!!!
   Bohouš

 7. František napsal:

  Chtějí ráj na zemi. Proto se nejprve potřebují zbavit Ruska, aby pak mohli zlikvidovat i ty ostatní co přebývají, včetně těch protivných škrkavek co jim nalezli do zadku.

 8. Xaxor Xaxorský napsal:

  Ahoj vy Rusofilské sv*ně.
  Jako první rozpoutalo tuhle akci Rusko, kdy napadlo Krym. Poté podporuje dále separatisty. Rozhodně západ jako první nerozpoutá válku proti Rusku. Tomu by věřil jen kretén, jako npř. člen KSČM. Maximálně dá Evropa Rusku další sankce.
  Největší šance je, že Rus napadne naší stranu, protože se Rus jde do agrese a mi do obrany. Doufám, že pokud něco vypukne, tak chcípnete v případě po náletech od Rusáků první, aby bylo ČR bez 90% debilů v zemi, kteří dokončili sotva ZŠ(mladí komouši), nebo za strarých dob, kdy údávali(staří komouši)… A stále ty sv*ně udávaj!

  • Jamail napsal:

   Větší debil se tu podepsat nemohl – bohužel zase jen jeden z mnoha nenávistných zblitků novodobých napakovanců odkojených USA-propagandou sloužící zlatému teleti

 9. hoggarr napsal:

  Magor Magorský napsal…. nestojí mi za to, ho komentovat.

 10. edik napsal:

  na současnou situaci ve světě můžeme nahlížet z několika úhlů pohledu,buď jako
  marxista se shovívavým postojem k Rusku,nebo jako nacionální socialista se stejným
  kladným postojem,nebotˇRusové jsou poslední skutečně arijskou mocností v boji proti
  barevným muslimům a americkým židobolševikům.My si můžeme vybrat,ale vybírejme
  lstivě,vyberme tu mocnost,která nás zbaví imigrantů a zajistí nám ekonomickou prosperitu.A zde je rada drahá,já bych možná dal dodělat Temelín Rusům ale současně
  bych se více podílel pomocí v NATO,v mezinárodních vztazích bych stál věrně po boku
  Německa a Řecka.To je politika! na to snad nemá ani Sobotka!

 11. jarda napsal:

  Kdo je soudny a sleduje deni ve svete tak si musi udelat jednozncny nazor. USA armady jsou po celem svete.V mnoha statech opet po celem svete zorganizovali svrzeni rezimu.Toto vsechno stalo zivoty deti a zen a samozrejmne i lidskeho utrpeni.Toto vse je v zajmu zbrojnich korporaci.Presidenti USA jsou jen panaci !!! V tomhle USA maji na rukach hodne krve!!!! Jednoznacne nejvice od druhe svetove valky. Jenom kolik desitek tisic pvrazdili ve Vietnamu.Na to se zapomina, napalmem znetvorenych civilistu a deti.Neni co dodat!!!

  • kohout napsal:

   ale ty civilní oběti jsou a budou a třeba v sýrii rusko má na krvi 30.tisíc civilistů a usa omilem při náletu zabilo 2 a omluvili se vše zaplatili a rusko ještě řeklo že oni jsou ty špatný hold když se kácí les lítají třísky takže tak

 12. kohout napsal:

  víte že rusko neni vojenská velmoc protože velmoc má být schopna oganizovat velký vojenský střed jako usa když vtrhlo do iraku oni organizovali 300 tisícovou ramádu a to nemluvim o zálohách atd. a rusko v sýrii má 40.tisíc vojáků a saozřejmě zálohy které musí střídat s vojáky v akci takže ono proč se s ruskem někdo baví je protože má atomové bomby takže vlastně ta logistika bude mít velký dopad jestli bude nějaká válka

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky: <a href=""> <em> <i> <strong> <b> <blockquote> <cite> <code> <strike> <br>

* Vkládaný komentář se musí vztahovat k danému článku. Komentáře obsahující SPAM nebo nesouvisející obsah budou smazány.