Ruské protisankce, aneb dohnala nás vlastní hloupost

EU a USA chtějí uvalit nové sankce na Ruskou federaciNa webu Novinky.cz mě rozesmívají názvy článků, které se snaží zlehčovat dopad odvetných ruských sankcí vůči zemím, které předtím tak horlivě a krátkozrace sami sankcionovali Rusko.

Články typu „Kvůli ruskému embargu může v Česku zlevnit ovoce“, nebo „Jak vydržím bez francouzského vína“, které nám mají naznačit, že díky sankcím Ruska vůči EU budeme mít levnější ovoce, zato Rusové budou bez francouzského vína snad páchat i sebevraždy, mají zakrýt fakt, že obchodníci z EU mají z odvetných sankcí Ruska pěkně stažený zadek [...]

Ono zlevněné ovoce, které brzy uvidíme na pultech našich obchodů, budou totiž přebytky z Polska (plné sekticidů), nebo z Německa, které byly původně určené pro Rusko. Pro naše české ovocnáře, to bude znamenat obrovský problém, protože chudý český občan koupí spíše zlevněné cizí přebytky, než kvalitní domácí české ovoce, což může zapříčinit českým ovocnářům obrovské problémy a mnohdy i krach.

Oficiální masmédia, a některé velké zpravodajské weby, nás sice masírují optimistickými předpovědi, ve kterých nám tvrdí, že nás jako člena EU a NATO nic neohrozí, tedy ani ruské sankce, ale normální trochu logicky uvažující člověk, moc dobře ví, že je to naprostá hloupost.

Vzájemná ekonomická provázanost a přiznejme si pravdu, surovinová závislost Evropy na Rusku, je totiž obrovská. Všichni politici z EU, se teď ohromně diví, že po dlouhých měsících, kdy sami sankcionovali Rusko, jak se jim zachtělo, nyní ruský medvěd také ukázal zuby.

Dokonce se někteří evropští politici nechali slyšet, že žádné takové sankce přece Rusko Evropě, nebo USA dávat nemůže, protože je členem WTO. Zřejmě tito bruselští a washingtonští byrokrati dostali mylný dojem, že zákazy, příkazy a sankce mohou dávat na celém světě jen Oni, a pokud to udělá někdo jiný, poruší tím jimi určená pravidla.

Rusové, ale opravdu bez francouzského vína v klidu přežijí ten rok, který byl zatím Putinem podepsán, jako odpověď na neustálé pošťuchování Ruska ze strany USA a EU (stejně mají radši vodku a pivo), zato Evropa, která se ještě pořád tak úplně nedostala z krize, z ruských protisankcí doslova šílí.

Již desítky a stovky obchodníků a firem, žádají od EU finanční kompenzace za obchody, o které díky tomu, že EU vyprovokovala Rusko k odvetě za nesmyslné sankce, přišli. Jsem velice zvědavý, kde na tyto kompenzace EU vezme, a kdo to nakonec zaplatí (určitě daňový poplatník).

Zatím se pořád ještě jedná ze strany Ruska spíše o gesto, které říká, mějte rozum, a nenechte se dál manipulovat z USA, které vzájemnou ekonomickou válkou Evropy s Ruskem jen získají, zatímco obě strany konfliktu jen zbytečně ztrácí a chudnou.

Opravdový problém by přišel v okamžiku, kdy by Rusko zastavilo dodávky plynu a ropy, tehdy by Evropa byla přesně tam, kde si jí přeje mít USA. Stala by se totiž závislá na dodávkách drahé americké ropy a zkapalněného plynu, a USA by mělo šanci se dostat z ekonomické krize, ve které se teď beznadějně plácá.

Již devět zemí EU přišlo s iniciativou zabránění eskalace napětí a požadavkem na ukončení vzájemně si škodících sankcí (ČR, ani SR mezi nimi bohužel nejsou).

Uvidíme, jestli nakonec zvítězí rozum a pragmatismus nad patolízalstvím a falešnou loajalitou vedoucích evropských politiků k USA a americkým oligarchům.

Tato volba velice významně ovlivní životní úroveň normálních občanů EU na spoustu dalších let, takže se pozorně dívejme, který politik co udělá, nebo pronese, a nezapomeňte, že Oni jsou tu pro nás, a každé čtyři roky nám musí skládat účty!

Ladislav: Ladislav Kašuka

Z domova, , , , , , , , , , , , ,

Vaše komentáře:

  1. Jiří Bílek napsal:

    Ještě bych dodal, že uzavřením vzdušného prostoru nad Ruskem, na které mají Rusové právo i podle uzavřených dvoustranných smluv s evropskými zeměmi, by zarazilo hřebíček do rakve EU ekonomiky mnohem dřív a spolehlivěji, než zastavení dodávek plynu a ropy. Zatím se o tom Rusové jen zmínili jako o možnosti – a okamžitě přišel propad akcií téměř všech evropských aerolinií (ztráty ve stamilionech EUR – zatím)

    Rusko má zkrátka páky, jak to Evropě osladit a jeho zdrženlivost je celkem obdivuhodná. Inu, to bude nejspíš ta eskalace situace, o které píší naši novináři z Mimoně :-)

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky: <a href=""> <em> <i> <strong> <b> <blockquote> <cite> <code> <strike> <br>

* Vkládaný komentář se musí vztahovat k danému článku. Komentáře obsahující SPAM nebo nesouvisející obsah budou smazány.