Balkánský deník ruského novináře: Srbové zničili plány NATO s F-117 – Video

Sestřelený neviditelný letoun USA F-117 Nighthawk - Srbsko 1999S plukovníkem Dordem Aničičem jsem se seznámil v roce 2009, kdy jsem připravoval dokumentární film o operaci Milosrdný anděl. V Bruselu a v NATO velmi doufali v to, že dostanou rychle Srbsko na kolena a že zlomí ducha nepokorných Srbů.
Nakonec však k ničemu takovému nedošlo. Jugoslávská lidová armáda a její PVO se ukázala být moudřejší, než stratégové Severoatlantické aliance. Dorde Aničič vzpomínal: [...]

Agrese začala 24. března, blíže k večeru. Prvního náletu na Jugoslávii se účastnilo více, než 650 letadel. Raketové útoky byly vedeny proti velitelským bodům a PVO Jugoslávské armády. Snažili se naší armádě způsobit co největší škody doslova v prvních hodinách. Nic z toho jim ale nevyšlo. Vedení NATO vytvořilo zvláštní vzdušnou brigádu, která byla složena ze 150 nejmodernějších letadel, určených ke zničení PVO Bělehradu. V té době jsme měli několik desítek systémů SAM-3, což je raketová technika 3. generace. Technika NATO v té době již dosahovala 6. generace zbraní.

Počet letadel, který se účastnil války proti nám, se každý den zvyšoval. Na konci agrese z leteckých základen NATO startovalo více, než 1.000 letadel. NATO však zlomit Srbsko nedokázalo.

Američané dlouho nechtěli mluvit o tom, že malé Srbsko dokázalo nejen čelit agresi všech 79 dní, ale také způsobit Pentagonu vážné škody. Byla to právě brigáda Gorga Aničiče, která sestřelila F-117A. Já jsem se zeptal, co se ještě na jaře 1999 podařilo.

Jinde →  Čeští dobrovolní rozvědčíci na internetu – Vyšetřování sestřelu letounu F-117

Naše 250. raketová brigáda zaznamenala tři sestřely, které uznal protivník a pak ještě další dva, které NATO dokumentárně potvrdit nechtělo. Ke třetímu dni války, 27. března ve 20 hodin a 42 minuty, brigáda sestřelila obzvláště chráněný letoun, vyrobený podle zásad technologie stealth, F-117. Celkem měla americká armáda ve výzbroji 59 takových letadel. Plánovalo se, že hlavním strojem americké armády do roku 2005 se stane právě F-117. Sestřelili jsme Také F-16SG. K tomu došlo v noci z 1. na 2. května. A 19. května jsme sestřelili B2A.

F-117 A sestřelený Srbskou armádou v roce 1999

Americký „neviditelný“ letoun Lockheed F-117A Nighthawk sestřelený Srbskou armádou

Za tři měsíce se nám podařilo zasáhnout ještě jeden F-117, který jsme však jen poškodili a on dokázal doletět do Bosny, kde i přistál na jednom z letišť. Existují ještě další svědectví specialistů, že naše PVO poškodila ještě jeden stealth. Právě nám se podařilo způsobit Američanům značné materiální škody.

Do svých stealthů vkládali velké naděje a hodlali je prodávat po celém světě, avšak po roce 1999 se všechny obchodní plány zhroutily. Zákazníci tento stroj odmítli. A v březnu 2008 byl F-117 vyřazen z výzbroje.

Zoltan Dani: Muž, který sestřelil americký neviditelný letoun F-117

(Jazyk: Srbština)

Zdroj: czech.ruvr.ru

Války a konflikty, Ze světa, , , ,

Vaše komentáře:

  1. jajinka napsal:

    Američani jsou vraždící ku?vy. Vyhladit a srovnat se zemí.

    [Komentář byl upraven. Vulgarita!]

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky: <a href=""> <em> <i> <strong> <b> <blockquote> <cite> <code> <strike> <br>

* Vkládaný komentář se musí vztahovat k danému článku. Komentáře obsahující SPAM nebo nesouvisející obsah budou smazány.