K čemu Putin potřebuje „zákon Rotenberga“

Ruský prezident Vladimír PutinPřed pár dny se roztrhl pytel s titulky typu „Zákon Rotenberga sem…“, „Zákon Rotenberga tam…“, „Že se nestydí!“, „Z našich kapes…“ apod.

Kdo mi může říct, proč Putina nikdo nemůže obehrát v „politickém šachu“? Prorokovali mu revoluci a rozpad Ruska v roce 2006, 2008, 2010… a nyní opět to samé. A Rusko žije, navrací území, zvětšuje vojenskou sílu a životní úroveň obyvatel. „A Putin vše slívá a slívá“ … „a zalévá a přelévá“ [...]

Je to proto, že Putin myslí ne na jeden a ne na několik tahů dopředu. On „vidí celou desku“. Co se týká politické situace, čistě ze své pozice ví více, než my všichni dohromady.

Ti, kdo vidí v „zákonu Rotenberga“ jen prodejnost moci a prohýbání se před oligarchy, vidí jen povrchně a černobíle. Včera Putin připojil Krym – „Hurá, bílý Putin“. Dnes „slívá Donbas“ – „Putin zčernal…“

Vytáhněte si špunty z uší a slyšte. Slyšte, co vám říkají!

„Zákon Rotenberga dnešní Rusko potřebuje jako vzduch!“ – zapište si za uši. Neposlouchejte komunisty, kteří jsou „za pracující lid“, neposlouchejte liberály, kteří jsou ve vládě, neposlouchejte populisty a rychlostřelce, co sbírají politické body. Vypněte televizi. Přemýšlejte. Přemýšlejte a analyzujte. Představte si sebe na místě Putina…

Představili? Jakoby máte vrcholnou moc. Ale přitom máte i vládu, nabitou liberály. Máte centrální banku, vedoucí nezávislou politiku podle ústavy, ale v realitě se řídící pokyny z Washingtonu a MMF. Máte oligarchát, který jste zdědili, se kterým jste bojovali a ve mnohém ho skřípli – někoho polekali, někoho udobřili a přemluvili stát se jakoby „vašim“. Při přijímání rozhodnutí musíte balancovat. Máte před očima příklad Ukrajiny, kde VEŠKERÉ okolí Janukovyče ho v hodině krize zradilo jako jeden muž. A u vás je situace podobná. Co dělat? „Vše vzít a podělit?“ Všem dát na hodinu padáka? Posadit všechny do vězení?

A nastupuje krizová zahraničněpolitická situace. Země je na hraně politické a ekonomické izolace. Pro její překonání je třeba mobilizace vnitřních rezerv, jak politických, tak ekonomických. Je třeba jednotný tým stejně smýšlejících lidí s reálnou mocí, který vy nemáte. USA a Evropa vyvíjí nátlak na všech frontách, a proti vašemu okolí zavádí adresné sankce (podle jmen) jen za to, že je někdo „s vámi“ a „podporují vás“…

Co v dané situaci dělat? Vaše centrální banka disponuje mocnými zdroji, ale je ovládána prozápadními liberály, vaše vláda vás zradí při první příležitosti, a vaši „přátelé“ oligarchové jsou chyceni za koule vašimi západními „partnery“ – mají na Západě peníze, rodiny, rezidence… Jaké máte možnosti? Dvě.

První:

Usmát se, uvolnit se a odepsat Donbas, dovolit Američanům vybudovat na Ukrajině vojenské základny a přijmout Ukrajinu do NATO. Oligarchy pustí za koule, vláda bude pokračovat v hraní na iPadech a centrální banka se bude věnovat své oblíbené činnosti – investovat do dluhopisů USA.

Druhá:

Nepodělat se na místě a pokusit se změnit vnitropolitickou situaci. Jen ne prudce, jak to navrhují Šarikovové, ale chladnokrevně, důkladně promýšleje všechny kroky:

1. Přijmout zákon „O trvalém nasměrování 75% zisku Centrální banky Ruska do federálního rozpočtu.“, čímž získáte fakticky možnost realizace peněžní emise mimo CB a přitom neporušit ústavu, a zároveň oslabit monopol CB na realizaci monetární politiky v zemi.

2. Vnést do Dumy skrze spolupracující stranu Jediné Rusko zákon o „Urychlení sociálně-ekonomického rozvoje Ruska“, načež se objeví možnost vystavit „politický účet“ liberální vládě.

3. Přizvat oligarchy „obrátit se tváří k Rusku“ a začít vkládat peníze do ruské ekonomiky. A aby výzva došla ke všem, reprezentativně skřípnout toho nejliberálnějšího (Jevtušenkova), který slíbil v Rusku obnovit a vybudovat odvětví mikroelektroniky, ale namísto toho se zapíchl v ropě a plynu jako nejjednoduší možnosti zisku. Deklarovat záměr zavést clo na vývoz kapitálu. A aby oligarchům nezůstala volba a vztek na vás, dát jim státní garance na náhradu libovolných škod, které jim mohou vzniknout na Západě v důsledku sankcí kvůli tomu, že se rozhodli být loajální ruské vládě.

Putin si vybral druhou variantu.

Co myslíte, proč? Ne snad proto, aby odepsal Donbas?

Autor: Kirill Voronkov

Jinde → Státní duma přijala novelu zákona o odškodnění následků usnesení zahraničních soudů

Zdroj: leva-net.webnode.cz

Ze světa, , , , , , , , , ,
Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky: <a href=""> <em> <i> <strong> <b> <blockquote> <cite> <code> <strike> <br>

* Vkládaný komentář se musí vztahovat k danému článku. Komentáře obsahující SPAM nebo nesouvisející obsah budou smazány.