Syrská chemie: s důkazy manipulovali

Chemické zbraně v rkou syrských povstalcůZpráva expertů OSN týkající se nasazení chemických zbraní v Sýrii potvrdila, že na předměstí Damašku Guta byl 21. srpna použit nervový plyn sarin. Dokument ale neobsahuje odpověď na otázku, kdo konkrétně bojovou chemii použil. Přesto už ale USA, Velká Británie a Francie prohlásily, že údaje obsažené ve zprávě jednoznačně poukazují na to, že sarin použila syrská armáda.

Když si pozorně přečteme téměř čtyřicetistránkový dokument, nenajdeme tam žádnou narážku na to, že to byl právě režim Bašára Asada, kdo jedovatý plyn použil. Zato experti OSN opakují na několika stránkách jednu a tutéž myšlenku: přivezli je do míst, pošlapaných spoustou lidí, a hodnověrně už proto nebylo možné zjistit, co se tam vlastně stalo: [...]

Po celou dobu, co jsme se nacházeli v místech vyšetřování, tam přijížděli nějací lidé a přiváželi nové důkazy. To nás nutí k vyslovení předpokladu, že důkazy přemísťovali a zřejmě jimi manipulovali.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který zprávu přednesl, rovněž nevyvozoval žádné jednoznačné závěry. Nasazení bojové chemie pouze označil za válečný zločin:

Úkolem expertů bylo zjistit, jestli byly a v jakém rozsahu nasazeny chemické zbraně, ne, kdo je použil. Někdo jiný bude muset rozhodnout, jestli je třeba tento případ dál vyšetřovat, aby se zjistilo, kdo je za použití toxických látek zodpovědný. Každý z nás může mít vlastní názor. Mohu pouze říct, že to byl vážný zločin.

Kromě jiného experti zjistili, že při ostřelování byly použity náboje z bývalého sovětského systému RPU-14. Do Sýrie byly tyto systémy dodávány jen do roku 1969 a už dávno byly vyřazeny z provozu. Zato podle údajů z roku 2010 byly součástí výzbroje Afghánistánu, Egypta a Jemenu. Ve všech těchto zemích existují aktivní skupiny Al-Káidy, z nich část bojuje v Sýrii. A nebyl pro ně žádný problém přesunout sem takové náboje jako důkaz.

Rusko v této souvislosti znovu vyzvalo své partnery pro přípravu další konference o syrském urovnání, aby nedělali ukvapené závěry a soustředili se na problémy předání chemických zbraní ze Sýrie pod mezinárodní kontrolu. V Moskvě o tom hovořil po schůzce s egyptským ministrem zahraničních věcí šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov:

Když chceme vyřešit problém likvidace chemických zbraní v Sýrii, pak pro to rusko-americká cestovní mapa otevírá reálnou, profesionální, konkrétní a praktickou cestu. Když je ale pro někoho důležitější neustále vyhrožovat, zastrašovat a hledat důvod k útoku, pak je to cesta k tomu, abychom podněcovali oponenty režimu k dalším provokacím. A je to ještě i cesta k definitivnímu zmaření svolání konference Ženeva 2.

Problémy syrského urovnání a nedávné rusko-americké dohody o Sýrii dnes Sergej Lavrov projedná v Moskvě s ministrem zahraničních věcí Francie Laurentem Fabiusem.

Zdroj: czech.ruvr.ru

Války a konflikty, Ze světa, , , , , , , ,
Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky: <a href=""> <em> <i> <strong> <b> <blockquote> <cite> <code> <strike> <br>

* Vkládaný komentář se musí vztahovat k danému článku. Komentáře obsahující SPAM nebo nesouvisející obsah budou smazány.