Tisíce tun plastu v mořích zabíjí ptáky i ryby už celá desetiletí

Umělé hmoty zamořují světové oceányNevím, co by dělal člověk, kdyby měl v žaludku 2kg igelitových pytlíků, ale Van Franker objevil v žaludku buřňáka ledního plastikové zbytky o hmotnosti 20,6g. A to je úplně stejný poměr. Buřňák byl samozřejmě mrtvý a člověk žije, protože má rozum a igeliťáky nejí, ale hází do moře.
V Atlantiku, u západního pobřeží Portugalska jsem viděl plout po oceánu tuny takových zbytků a styděl jsem se, že jsem člověk. Jenže takový odpad se válí ve všech mořích a ptáci je vesele baští a co lze nalézt v jejich žaludcích se můžete přesvědčit sami [...]

Již zmíněný nizozemský odborník na mořskou biologii Jan van Franeker zkoumal obsah žaludků u 560 buřňáků ledních (fulmarus glacialis) z osmi zemí a v 95 procentech případů v nich nalezl částice plastikových obalů. V průměru žaludky zkoumaných ptáků obsahovaly plastikové částice o váze 0,33 gramu. Ptáci, kteří nemají lidskou inteligenci, často zezobnou spolu s potravou obrovské množství umělých hmot. Část jich vyloučí, ale většina jim zůstane v žaludku a tak se z nich stávají „létající popelnice“, jak to trefně napsal van Franeker do britského časopisu New Scientist. (viz. obrázek mrtvého Albatrosa)
Plastikové zbytky tak mohou ptáky zabít poraněním žaludku, zablokováním přirozeného cyklu trávení nebo i vyloučením jedovatých látek.

Každý, kdo plul po moři ví, že v blízkosti přístavů a hlavních lodních linek je odpadu jak v marockém „středověkém“ městě Fezu. Máte kolikrát strach sáhnout na mořskou hladinu. A při tom neexistuje nic, co by lidem zabránilo házet umělohmotný odpad do mořské vody, ať už z lodí, ropných plošin nebo přímo ze břehu. Snad jen svědomí. Ale jak už to bývá, jen u někoho. Většina si myslí, že oceán je nekonečný.

Paul Watson ve svém článku „Plastic Sea“ popsal hrozivé fakty.
V Sargsovém moři, které rozhodně neleží u pobřeží, bylo v roce 1999 nalezeno 3,500 plastikových části na jeden čtvereční kilometr. Nárust umělohmotných zbytků v moři a na pobřeží není v procentech, ale až ve stovkách procent ročně. Jako v Jižní Africe, kde množství plastu na plážích stouplo za jediný rok 1998 o 190%.

Želva s plastem
V červnu 2011 zaregistrovali na východě Austrálie želvu, která měla více než 300 kusů umělé hmoty měla v zažívacím ústrojí. Informoval o tom australský server abc.net.au. Tělo karety obrovské (Chelonia mydas) lidé našli na pláži na severu státu Nový Jižní Wales. I když se jedná o otřesný příklad není vůbec nepravděpodobné, že podobných případů jsou tisíce a způsobují předčasné umrtí těchto vzácných zvířat.

Studie Charlese Mooreho a Algalita Foundation zjistila, že i uprostřed Pacifiku i Atlantiku jsou místa, kde umělohmotný odpad převažuje hmotnostně několikanásobně množství planktonu. Je to díky oceánských proudům, které ceslovětový odpad, plovoucí po hladině, centralizují do několika míst.
Umělohmotný odpad uprostřed Pacifiku a Atlantiku

Na Aleutských ostrovech, které jsou dostatečně daleko od tzv. civilizace, jsou nalézány plastové láhve s textem ruským, čínským, anglickým, francouzským. Těch se jen v USA, podle střízlivých odhadů vyhodí do moře kolem 2,5 miliónů kusů za hodinu !!!
Z historického hlediska není znečišťování moří a oceánů vlivem lidské činnosti ničím novým, děje se tak již po staletí. Moderní plastové výrobky ale nejsou biologicky odbouratelné. V moři tak výzkumníci nacházejí odpadky například padesát let staré.

Charles Moore, oceánograf a zakladatel Nadace pro námořní výzkum Alkalita, upozorňuje, že skvrny, které odpadky na moři vytvářejí, nejsou zachytitelné satelitními snímky. Vrstva odpadků totiž pluje jen malý kousek pod hladinou moře a je do značné míry průsvitná. Proto je možné ji spatřit pouze z lodi.
Podle statistik Programu OSN pro životní prostředí způsobuje znečištění plasty ročně úhyn více než milionu mořských ptáků a více než 100.000 mořských savců.

Co bude v moři za 50 let si jen těžko dokážeme představit, když rozklad umělých hmot netrvá roky, ale staletí. Zdá se, že domněnka o nekonečné samočistící funkci moře v tomto století skončí a lidská blbost vrchních učetních opět zvítězí.

Francouzský dokument režisérky Sandrine Feydelové Oceány plastů | Ocean of plastic

Zdroj: inuru.com

Příroda, Společnost, Ze světa, , , , ,

Vaše komentáře:

  1. lojzo napsal:

    Každému občanovi této planety ať již z rozvojových nebo ,,demokratických a vyspělých,,zemí je jasné,že pokud se okamžitě předně amerika neprobudí ze svého válečného snu o ovládnutí celé planety,nejenže vymřou živočichové v mořích i oceánech,ale změní se i Golfský proud a planeta zahyne!!!Copak jsou všichni politici a k tomu i vědci a ,,ochránci,,přírody takoví debilové,že čekají na poslední úder planetě od nejhoršího tvora a to ČLOVĚKA?,,VYSPĚLÁ,,civilizace zahubí tuto nádhernou planetu jenom kvůli hamižnosti ROTSCHILDŮ,SOROSŮ,ROCKEFELERŮ a dalších hyen,které hrabou jako křečci a do hrobu si to stejně nikdo z nich nevezme.Předně tyto hyeny by měli být utraceny jako potkáni a celý svět by se měl věnovat záchraně moří i oceánů,neboť brzy může nastat kolaps přírody,která nám vše vrátí i s úroky!LIDÉ jsou typem obyvatel,kteří nehledí na ničení planety,nedívají se ani na levo nebo na pravo a jdou za mamonem i přesto,že ničí planetu pro další generace.Stačí jaké škody činí US okupace a vraždění ve jménu,,DEMOKRACIE,,kdy zbraněmi a biologickými zbraněmi napáchají největší škody!A takové hyeny mají být,,spojenci,,EVROPY?!Svět se načisto zbláznil.Kde jsou ty vyžírky ,,ZELENÍ,, a ,,NEZISKOVKY,,které parazitují po celé planetě?!

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky: <a href=""> <em> <i> <strong> <b> <blockquote> <cite> <code> <strike> <br>

* Vkládaný komentář se musí vztahovat k danému článku. Komentáře obsahující SPAM nebo nesouvisející obsah budou smazány.