Kdy se zabíjení stalo „moudrým a etickým“?

Americké špionážní bezpilotní letounyTereza Spencerová – Americká CIA v posledních dvou letech pro nálety bezpilotních letounů na cíle převážně v Jemenu používá tajnou leteckou základnu v Saúdské Arábii. Rozsah „legálního“ mimosoudního zabíjení lidí je však mnohem větší.

Americká média o existenci základny věděla přinejmenším od září 2011, kdy právě odtud vystartoval letoun, který zabil amerického občana a údajného člena Al Kajdy Anwara Awlakiho a jeho šestnáctiletého syna, nicméně na základě „neformální dohody“ s Obamovou administrativou tuto informaci nezveřejňovala [...]

Vysocí činitelé amerického státního aparátu podle agentury AP vyjadřovali obavy, že by vyzrazení základny mohlo ohrozit spolupráci se Saúdskou Arábií a znemožnit pokračování bezpilotní války v Jemenu. New York Times nicméně nyní zmíněnou „neformální odhodu“ vypověděl a informace o základně zveřejnil.

Používání bezpilotních letounů k likvidaci nepohodlných osob stojí na velmi chabých právních základech. Obamova administrativa odmítá zveřejnit své oficiální zdůvodnění celého vraždícího projektu, a tak členové Výboru OSN pro lidská práva už loni v říjnu zřídili speciální útvar, který se soustředí na vyšetřování amerických bezpilotních náletů.

Bezpilotní válka v Jemenu, v níž často umírají civilisté, nicméně nezůstává bez odezvy a podle mínění mnoha expertů vhání do řad radikálních islamistických uskupení vyznávajících filosofii Al Kajdy nové členy po desítkách či rovnou stovkách. Jak konstatuje Christopher Swift na Foreign Affairs, nedávné teroristické útoky na americké cíle v Jemenu byly mimo jiné motivovány právě i nálety bezpilotníků.

Po jednom ze zářijových náletů, při němž bylo zabito 13 civilistů, citovala CNN jednoho z místních aktivistů: „Nedivil bych se, kdy by se po této chybě bezpilotního letounu k Al Kajdě přidaly stovky lidí. Příslušníci jemenských kmenů berou pomstu velmi vážně.“ A Washington Post dal slovo vesničanovi jménem Muhammad: „Celá naše vesnice je rozzlobená na americkou vládu. Pokud za to Američané nesou vinu, nezbývá mi nic jiného než sympatizovat s Al Kajdou, protože ta proti Američanům bojuje.“

Zveřejnění informací o tajné letecké základně v Saúdské Arábii nyní pro USA vše jen zhorší. „Usáma bin Ládin zahájil svůj džihád proti Spojeným státům hlavně proto, že ho rozčilovalo, že jsou američtí vojáci rozmístěni v jeho domovině, Saúdské Arábii, hned u nejposvátnějších míst islámu,“ připomíná Conor Friedersdorf v The Atlantic a cituje rozsáhlý průzkum veřejného mínění, podle něhož by se postavení USA v očích milionů muslimů po celém světě výrazně vylepšilo, kdyby Američané odešli ze Saúdské Arábie.

Unikátní vhled do světa, v němž žijeme, nabídl před pár dny mluvčí Bílého domu Jay Carney, když na tiskové konferenci nálety bezpilotníků obhajoval. Prohlásil například, že prezident Obama bere zabíjení lidí velmi vážně, všechny útoky jsou prováděny „s nejvyšší péčí“, načež dodal, že podle jeho názoru je takové zabíjení „legální, etické a navíc i moudré“. Na otázky ohledně právního rámce takového zabíjení Carney jen opakovaně odkazoval na to, že Kongres „válku proti terorismu“ schválil a že jejím cílem je „chránit americké životy“. Odmítl přitom ale reagovat na dotazy, které se týkaly aktuálního skandálu – televize NBC totiž získala důvěrný dokument ministerstva spravedlnosti, podle něhož může vláda USA nařídit mimosoudní zabití amerických občanů i v případě, že nemá důkazy o jejich teroristických aktivitách.

Dokument konstatuje, že zabití amerických občanů je legální v případě, že je vláda označí za „významné operativce“ nebo členy Al Kajdy nebo s ní „spojené síly“. Výkonná moc přitom ale může tuto informaci držet v tajnosti a nelze ji nijak ověřit. Jak připomínají americká média, je tento postup – nevyžadující důkaz u soudu, souhlas Kongresu ani veřejné právní zdůvodnění – porušením 5. dodatku ústavy, podle něhož nesmí být nikdo „zbaven života,, svobody nebo majetku bez zákonného procesu“.

Standardní ustanovení mezinárodního práva vyžadují k použití síly v sebeobraně existenci bezprostřední hrozby bezprostředního útoku. Uniklý dokument nicméně mluví o „širším pojetí bezprostřednosti“. „Podmínka, podle níž operativní lídr představuje ´bezprostřední´ hrozbu násilného útoku proti Spojeným státům, od Spojených států nevyžaduje mít jasné důkazy, že specifický útok proti americkým občanům a zájmům nastane v bezprostřední budoucnosti,“ uvádí dokument v rozporu s dikcí mezinárodního práva.

Pro americké úřady nyní postačí, když „informovaný, vysoce postavený činitel“ dojde k závěru, že jistý Američan se v „uplynulé době“ podílel na „aktivitách“, které mohou představovat hrozbu, a „nejsou důkazy naznačující, že se těchto aktivit vzdal“. V takovém případě může prezident nařídit vraždu. Dokument nijak nespecifikuje pojmy „v uplynulé době“ nebo „aktivity“. „Je to mrazivý dokument,“ konstatoval Jameel Jaffer, zástupce ředitele pro právní otázky Americké unie pro občanské svobody (ACLU). „V zásadě přiznává vládě právo mimosoudně zabíjet americké občany. Sice stanovuje určité meze, ale ty jsou pružně a vágně definované a lze si snadno představit, jak se s nimi manipuluje.“

Celý obrázek svobodného zabíjení lidí dokresluje verdikt federálního soudu, který minulý měsíc zamítl žádost deníku New York Times o nařízení, aby vláda uvolnila o své válce vedené na dálku prostřednictvím bezpilotních letounů více informací a zveřejnila její právní zdůvodnění.

Soudkyně Colleen McMahonová sice kauzu smetla, nicméně poznamenala, že zveřejnění těchto informací by pomohlo veřejnosti ujasnit si „rozsah a podle všeho neustále se rozšiřující praxi, která probíhá více než dekádu, a to za velkou cenu na lidských životech, státní pokladně a (přinejmenším podle některých) i na osobní svobodě. Nemohu ve spleti zákonů a precedentů najít ten, který by výkonné složce vlády umožňoval chápat jako dokonale zákonné akce, které jsou od pohledu v rozporu s ústavou a zákony, a přitom uchovávat důvody k těmto akcím v tajnosti,“ napsala.

Zdroj: literarky.cz

Války a konflikty, Ze světa, , , ,

Vaše komentáře:

  1. lojzo napsal:

    Jsem přesvědčen že islamisté bohužel na agresi američanů museli odpovědět ,,partyzánským,,bojem!Kdyby amerika nechala arabské státy v klidu a nechtěla získávat jejich nerostné bohatství za cenu,,jejich pravdy a demokracie,, zajisté by žádná Al Kaida nevznikla!Každý národ se jednou postaví proti okupantům(mimo evropské unie v čele s Andělou Merkel) a nenechá se porobovat jako to dělá USA!Ovšem nejhorší na tom je že jejich agrese je promyšlená,neboť věděli že většina občanů ze zemí kde zuří válka se vydá do Evropy,kterou se budou snažit porobit a potom USA se svými jadernými zbraněmi napadnou celou Evropu a získají i nejbohatší zemi na nerosty které jim schází a to RUSKO!Ale my musíme doufat že Rusku pomůže i Čína a amerika si vyláme i zuby!

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky: <a href=""> <em> <i> <strong> <b> <blockquote> <cite> <code> <strike> <br>

* Vkládaný komentář se musí vztahovat k danému článku. Komentáře obsahující SPAM nebo nesouvisející obsah budou smazány.